Важко уявити сучасний бізнес без автоматизації бухгалтерських та адміністративних процесів. Власнику і співробітникам необхідно регулярно контролювати витрати та доходи, залучати нових клієнтів, приймати та обробляти їхні заявки, розробляти стратегії просування і розвитку справи.
Одне з головних завдань для бізнесу — просувати послуги, налагоджувати стосунки з клієнтами та збільшувати кількість продажів. Для виконання цього завдання в сучасному бізнесі використовують CRM — систему автоматизації управління клієнтськими взаємовідносинами. Впровадження CRM системи в бізнес допомагає:
Простими словами CRM — це інструмент для поліпшення відносин між бізнесом і клієнтами. У цьому сенсі система автоматизації CRM відрізняється від медичної інформаційної системи (МІС). CRM для приватної клініки — це про зовнішні взаємини зі споживачами медичних послуг і розв’язання маркетингових завдань: залучення нових пацієнтів, формування бази даних пацієнтів і контроль угод.
Завдання медичної інформаційної системи полягає в оптимізації внутрішніх процесів медичного закладу: автоматизація адміністративних та управлінських завдань, електрифікація документообігу, підвищення якості медичних послуг, підвищення прозорості фінансових операцій. МІС призначена для того, щоб об’єднати всі внутрішні медичні, економічні, адміністративні та організаційні процеси в єдину базу даних. Це полегшує роботу лікарів, бухгалтерів, контакт-центру, адміністрації та керівникам.
Існують різні види CRM систем. Яку вибрати, залежить від потреб медичного закладу, поставлених завдань і потужностей технічної інфраструктури. Насамперед різні CRM системи відрізняються рівнем обробки вхідних даних. Типи CRM систем:
У сучасному бізнесі, як правило, використовують комбіновані CRM системи через їхню універсальність і багатофункціональність. Щоб вибрати медичну інформаційну систему, власнику і керівному персоналу також потрібно проаналізувати основні завдання медичного центру, визначити стратегію розвитку і оцінити технічну оснащеність клініки. І вже на підставі цієї інформації слід вибрати відповідну МІС під запити установи.
У CRM системі є база даних. У ній зберігається інформація про клієнтів, запити, особисті дані, угоди, касові операції та результати зворотного зв’язку. Кожен співробітник контакт-центру приймає заявку від пацієнта і вносить інформацію про людину в базу даних. Ця інформація стандартизована: є шаблон, за яким співробітники вносять дані клієнта, і в такому вигляді вона зберігається в базі.
Інформація про угоду оновлюється в реальному часі та змінюється залежно від стадії угоди. Коли пацієнт завершив лікування і виписався, угода закривається. Оператор вносить зміну в картку клієнта.
У CRM системі цикл відносин з клієнтом, який починається із заявки та закінчується закриттям угоди, зберігається в базі даних. Завдяки цьому керівник отримує статистику щодо безлічі таких заявок і може оцінювати ефективність роботи відділу контакт-центру.
Принципи роботи CRM системи та МІС схожі: в медичній інформаційній системі також є база даних. Відмінність у тому, що в базу даних МІС інформацію може вносити лікар, бухгалтер, керівник, медичний персонал, а також інформацію про лікування може подивитися сам пацієнт.
Інтеграція з CRM — це процес налаштування системи управління взаємовідносинами з клієнтом. Як правило, під інтеграцією розуміють адаптацію CRM системи до вимог і запитів корпоративного веб-сайту клініки. Після вибору самої системи та укладення договору до клініці прикріплюється людина, яка спеціалізується на інтеграції сайту з CRM системами. Спеціаліст з інтеграції налаштовує інтерфейс і модулі для обробки заявок, укладання угод, зворотного зв’язку і контактів з клієнтами. За потреби спеціаліст з інтеграції також може налаштувати допоміжні функції, наприклад, різні повідомлення про оплату та завдання на кшталт «передзвонити клієнтові».
За схожою схемою проводиться інтеграція з медичною інформаційною системою. До медичного центру прикріплюється фахівець, який налаштовує програмне забезпечення або корпоративний веб-сайт так, щоб він відповідав вимогам клініки. Наприклад, фахівець з інтеграції налаштовує внесення даних у картку пацієнта, призначення лікаря або результати лабораторних досліджень. Після інтеграції потрібно провести тренінги та лекції — слід навчити персонал користуватися CRM системою. Коли всі етапи пройдено, системою можна користуватися.
Щоб впровадити CRM систему в готовий бізнес, по-перше, потрібно провести аудит бізнес-процесів. Для аудиту потрібно визначити цілі та завдання, які повинна розв’язати CRM система. По-друге, слід проаналізувати цикл взаємин з клієнтом: які джерела приводять клієнтів, через які канали просуваються ліди, на яких етапах найчастіше обривається угода, як оператори обробляють запити та телефонні дзвінки. Все це потрібно для того, щоб розробити воронку продажів і зрозуміти, які бізнес-процеси потрібно автоматизувати.
Після аудиту бізнес-процесів слід підготувати до впровадження CRM системи в бізнес персонал установи. Керівнику потрібно пояснити співробітникам переваги роботи в CRM, акцентувати увагу на простоті використання програми, показати особисту вигоду використання CRM системи кожного члено персоналу.
Приблизно така сама підготовка до впровадження медичної інформаційної системи. Для правильного вибору МІС і її інтеграції, потрібно насамперед проаналізувати потреби клініки, зрозуміти, які завдання має вирішити МІС і які очікування від її впровадження. Також необхідно оцінити технічну інфраструктуру медичної установи, щоб зрозуміти, чи готова клініка до переходу на медичну інформаційну систему.
CRM система потрібна для клініки, щоб:
Вищеописані пункти — це базові функції будь-якої CRM системи для медичного закладу. За допомогою CRM можна вирішувати багато інших завдань, пов’язаних з роботою з клієнтами. Все залежить від функціоналу самої CRM системи, потреб бізнесу і планів клініки на майбутнє. У цьому плані принцип роботи CRM системи схожий з медичною інформаційною системою, оскільки впорядковує і оптимізує бізнес-процеси клініки.