Меню

Як без втрат перевести клініку в цифровий формат?

Читати: 7 хвилин — 25 Травня 2021 —

Перенесення всіх робочих процесів медичного центру в цифровий формат сприяє створенню електронного документообігу, автоматизації роботи всіх відділів, а також швидкій передачі, обробки та зберігання даних. Для цього використовують медичні інформаційні системи, за допомогою яких можна створювати електронні карти пацієнтів, вести онлайн-запис, зберігати результати діагностики в медичних картах, формувати різні звіти. Це економить час персоналу і позбавляє проблеми дублювання функцій.

Кожен співробітник отримує доступ до управління ресурсами клініки в рамках своїх повноважень. Як наслідок відбувається чіткий розподіл прав і обов’язків без повтору тих самих дій іншими співробітниками. Також стає легко контролювати та відслідковувати стан виконання покладених на персонал завдань.

Систематизація інформації в МІС впорядковує діяльність медичного центру, дозволяє оцінити зростання або падіння якості надання медичних послуг. Завдяки цифровій медицині пацієнт отримує комплексний набір медичних послуг без черг і тривалого оформлення медичних документів. Впровадження цифрових технологій покращує репутацію медичного центру, дозволяє виписувати електронні направлення, зберігати інформацію про відвідування пацієнтом установи незалежно від дати останнього візиту.

У чому полягає цифровизация клінік у 2021 році?

Реформування медичних послуг в Україні бере свій початок з 2018-2019 років. Другий етап медичної реформи, що почався у квітні 2020 року, збігся з пандемією, що не дозволило повноцінно реалізувати принцип “гроші ходять за пацієнтом”. Попри це, протягом цього часу запроваджено обов’язкове ведення медичних записів у електронному форматі. Така вимога стосувалася медичних установ, які підписали договори з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), незалежно від форми власності.

Електронні медичні записи — перший крок на шляху до впровадження інших цифрових технологій, починаючи з 2021 року. Перехід на електронний документообіг допомагає домогтися підвищення якості медичних послуг та націлити установи охорони здоров’я на підвищення клієнтоорієнтованості. Останнє базується на забезпеченні пацієнтові комфорту під час візитів до медичного центру, повазі його гідності та збереженні конфіденційності.

Перехід на електронний документообіг і запуск другого етапу реформи (вторинна, третинна медична допомога) вимагає систематизації та впорядкування даних в медичних центрах. Для цього використовують МІС — медичні інформаційні системи, що дозволяють перевести роботу установ у цифровий формат. За допомогою впровадження цифрової системи спрощують багато робочих процесів.

До основних переваг МІС належать:

 • налаштування і координація онлайн-запису;
 • формування різних звітів в один клік;
 • обробка, передача, візуалізація і зберігання об’ємних баз даних;
 • інтеграція програмного забезпечення з ресурсами медичного центру (телефонами, сайтом, електронною поштою).

Поряд з цифровою трансформацією виникає необхідність у захисті даних установ охорони здоров’я. Безпека даних у МІС гарантує розробник. До системи можна отримати тільки санкціонований доступ шляхом авторизації та введення пароля. Для захисту персональних даних використовують подвійне шифрування та інші інструменти кіберзахисту.

Створення сайту клініки

Створення сайту медичного центру дозволяє вибудувати зручний онлайн-ресурс для роботи та оптимізувати просування медичного закладу. Завдяки сайту обслуговування пацієнтів відбувається 24 години на добу, тобто навіть у неробочий час. Розміщення актуальної та повної інформації про діяльність установи, види послуг, що надаються, їх вартість, акції та знижки формує лояльність клієнта до медичного центру.

Завдяки сайту людина отримує можливість записатися до лікаря в зручний час, ознайомитися з переліком медичних послуг та правилами підготовки до здачі аналізів. Наявність сайту в арсеналі інструментів медичного центру дозволяє отримувати постійний потік заявок з мережі інтернет, підвищувати репутацію і солідність установи. Сайт дозволяє здійснювати щоденний збір контактної інформації клієнтів і збагачувати базу клініки (здійснювати розсилки з гарячими пропозиціями в месенджер, на електронну пошту або смс). Вбудовані аналітичні модулі дозволяють структурувати та обробляти будь-які дані.

Чи обов’язкова українськомовна версія сайту?

Медичним закладам обов’язково мати українськомовну версію сайту. Така вимога прямо прописана у ст. 27 Закону України від 25.04.2019 № 2704-VIII “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Норма узгоджується зі ст. 10 Конституції України, яка називає українську мову єдиною державною мовою.

Крім українськомовної версії сайту, що обумовлено чинним законодавством, медичним установам не заборонено користуватися і іншими мовними версіями (наприклад, російської, англійської). Для зручності користувача доцільно, щоб власник сайту запропонував варіанти вибору мови за допомогою зручної панелі меню. Як правило, її закріплюють у верхній частині сайту.

За ігнорування норми про наявність українськомовної версії веб-сайту для підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності відповідно до ст. 188-52 Кодексу України “Про адміністративні порушення” передбачена відповідальність. За порушення вимог Закону України від 25.04.2019 № 2704-VIII “Про забезпечення функціонування української мови як державної” щодо застосування державної мови, зокрема в призначених для користувача інтерфейсах комп’ютерних програм і веб-сайтів, у галузі інформації для загального ознайомлення, публічних заходів, технічної та проектної документації, реклами, охорони здоров’я передбачено накладення штрафу від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або попередження, якщо порушення вчинено вперше.

Чому сучасні клініки вибирають перехід на МІС?

Сучасні медичні установи все частіше вибирають МІС через комплексну автоматизацію роботи у всіх відділах одночасно. Система представляє собою програмне забезпечення, здатне вести не тільки реєстрацію пацієнтів, але й складати управлінські звіти.

Вартість впровадження МІС повністю виправдовує вбудований функціонал. Використання різних інструментів (перенесення даних, групування, онлайн-запис) дає можливість автоматизувати багато робочих процесів за кілька кліків.

Зрозумілий інтерфейс, простота управління, санкціонований доступ і можливість підключення наявних інформаційних систем дозволяють економити робочий час і ресурси. Усі дані можна систематизувати, передавати, обробляти та зберігати в електронному форматі. Захист даних гарантований розробником і базується на паролі з різним рівнем доступу і подвійним шифруванням. Також використовується резервне копіювання інформації, що вберігає від втрати важливих даних.

5 основних причин переходу на МІС:

 • зменшення витрат на придбання комп’ютерної техніки;
 • оптимальний вибір модулів автоматизації (наприклад, реєстратура, маркетинг, бухгалтерія, call-центр, діагностика);
 • технічна підтримка;
 • формування електронних баз даних і звітів;
 • доробка програмного забезпечення під поточні або планові потреби медичного центру;
 • підключення до eHealth.

Як цифровізація працює на державному рівні?

Цифровизация на державному рівні розроблена Міністерством охорони здоров’я України (МОЗ) та заснована насамперед на впровадженні eHealth — системи автоматизації обліку медичних послуг у цифровому форматі. НСЗУ аналізує дані, внесені в eHealth, і оплачує вартість послуг закладам охорони здоров’я за Програмою медичних гарантій.

Цифровий формат торкнувся не тільки обов’язків з ведення електронних медичних карт і використання МІС, eHealth. Надалі планується впровадити електронні рецепти та консультації з лікарями в режимі онлайн.

Протягом 2021 року, крім впровадження eHealth, ведеться розробка розширених можливостей цифрової охорони здоров’я. Зокрема йде робота над технічним завданням програми eStock, що відповідає за забезпечення пацієнтів лікарськими препаратами. Також ведеться робота зі створення спеціального інформаційного порталу, на якому буде розміщена актуальна інформація про вакцинації проти COVID-19. У планах МОЗ розмістити на порталі ті медичні установи, які здійснюватимуть вакцинацію від коронавірусу.

Підключення МІС до системи eHealth

За укладання договорів з НСЗУ за Програмою медичних гарантій всі медичні центри зобов’язані підключитися до системи eHealth. Підключення МІС до eHealth допомагає налагодити документообіг між центральною системою охорони здоров’я та медичним закладом в електронному вигляді. Рішення про підключення ухвалює державне підприємство “Електронне здоров’я” за результатами тестування.

Перелік підключених МІС до системи eHealth розміщений на офіційному сайті eHealth (https://ehealth.gov.ua). Причиною відключення від центральної бази даних може бути непроходження МІС повторних тестувань.

Підключення до eHealth лікарів і керівників медичного центру має свої особливості. Схвалена МІС реєструється і підключається до системи за допомогою заповнення заявки та її відправки за спеціальним посиланням https://e-health-ua.atlassian.net/servicedesk/customer/portal/6. Заповнення заявки свідчить про бажання отримати доступ до тестування центральною базою даних на відповідність функціонала МІС вимогам електронної системи охорони здоров’я. Після цього МІС проходить тестування і в разі її схвалення дозволяється підключення, але тільки після підписання договору.

Наступним кроком є ​​реєстрація медичного центру через МІС в системі, що передбачає синхронізацію даних установи охорони здоров’я з даними Єдиного державного реєстру. У разі, коли дані не збігаються, медичний центр автоматично деактивується з системи.

Останнім етапом стає реєстрація місць надання послуг та обладнання в системі еHealth. Тобто всі робочі місця стаціонарних відділень, приймального відділення та інші повинні бути підключені до МІС. Після цього в eHealth реєструють персонал із зазначенням їх освіти і спеціалізації.

Для повноцінної роботи в eHealth необхідно додатково провести навчання лікарів, які безпосередньо братимуть участь у виписці електронних напрямків пацієнтам, оформленні інших документів, за якими медичний заклад буде отримувати фінансування від НСЗУ.

Існують типові помилки, через які лікарі після підключення МІС не можуть увійти в eHealth:

 • вказівка ​​пароля кілька разів поспіль – кожне введення пароля система сприймає як новий вхід, за декількох спроб поспіль з одного пристрою користувач може бути заблокований на певний час;
 • застарілий пароль – кожні три місяці необхідно міняти пароль відповідно до правил безпеки, в іншому випадку система блокує вхід навіть протягом поточної роботи з програмою;
 • закінчення терміну дії кваліфікованого електронного підпису – необхідно стежити за терміном дії підпису і вчасно ідентифікувати новий підпис в системі;
 • застаріле ліцензійне оновлення програмного забезпечення – потенційні загрози можуть призвести до того, що система заблокує вхід з небезпечного джерела підключення;
 • неочищений кеш – за ігнорування очищення кешу після входу в eHealth сторінки можуть не завантажуватися. Щоб усунути проблему необхідно, почистити кеш використовуваного браузера.

Внаслідок підключення МІС до eHealth забезпечується повноцінна робота медичного центру. Це дозволяє своєчасно отримувати фінансування від НСЗУ і забезпечувати безперебійну роботу в клініці.

Спробуйте безкоштовну версію Medcenter+
Станислав Григорьев
Автор: Станислав Григорьев
Зв'язатися з нами