Меню

Труднощі переходу: наскільки болісна для клініки зміна інформаційної системи

Читати: 3 хвилин — 9 Серпня 2020 —

Внаслідок медичної реформи кожна клініка приходить до необхідності впровадження МІС (медичної інформаційної системи), переходячи з паперового обліку роботи до цифрового, або змінює вже наявний програмний комплекс на більш сучасний і прогресивний. Причин для такого рішення може бути досить багато — від простого бажання скоротити паперовий документообіг до масштабування бізнесу і наскрізної звітності 2-3 рівнів тощо.

Також необхідно врахувати, що поступове розширення функціоналу eHealth і нове законодавче регулювання незабаром буде зобов’язувати використовувати МІС, що працюють з eHealth, не тільки в державних медустановах, але також і в приватних клініках.

Загалом, говорячи про ринок МІС в Україні, можна з упевненістю стверджувати, що за останні 2-4 роки він значно розширився. З’явилося багато нових варіантів рішень, зокрема хмарних, чого раніше не було. Однак впровадження і перехід з одного програмного комплексу на інший залишається стресових процесом як для керівництва клініки, так і для рядового персоналу.

З чого почати?

Після прийняття рішення про те, що «треба щось міняти», потрібно визначитися, яких результатів ви хочете досягти. Умовно це може бути наступне:

  1. виконання вимог законодавства та пошук рішення, що працює з eHealth;
  2. бажання отримати більш стабільний і зручний продукт;
  3. використання МІС з більш якісним і оперативним сервісним обслуговуванням;
  4. отримання можливості реалізувати будь-які додаткові розробки, чого не дозволяла наявна система через обмеженість технологій або рівня команди розробки тощо.

Про можливі «підводні камені»

Є три основні проблеми переходу до нової системи:

  1. переучування персоналу;
  2. перепідключення сторонніх систем, обладнання, підключеного до старої МІС (наприклад, касовий апарат, інтеграція з 1С, IP телефонія, робота з веб-агрегаторами на кшталт doc.ua тощо);
  3. перенесення наявної бази даних.

Перша проблема лежить у призмі ментальності персоналу (в контексті звично-незвично), а друга і третя — технічні, які є сенс обговорити.

Перед вибором нової МІС потрібно проаналізувати продукти та проконсультуватися з відповідними представниками (розробниками). Важливо зрозуміти заздалегідь, яка буде вартість не тільки впровадження самої МІС, а й підключення наявної інфраструктури, яка у вас є на сьогодні. Наприклад, для інтеграції з 1С важлива не тільки версія програми, але й ступінь кастомізації самої 1С. Від цього буде залежати час, а отже, і вартість інтеграції з новою МІС. Зазвичай у програмістів вже є готові конектори для такої інтеграції. Однак у будь-якому випадку будуть потрібні ще ресурси для підключення. У нас у MedTech Lab були кейси, коли ми підключали розрахунково-касове обслуговування з Medcenter+ до 1С нової клініки і за кілька годин роботи, і за тиждень роботи. На жаль, ступінь стандартизації бізнес-процесів на українському медичному ринку поки знаходиться на вкрай низькому рівні.

Передача даних – просто про складне

Насамперед потрібно переконатися, що всі поля в картці пацієнтів і їх медичних картах, які ви використовували раніше, повинні бути в тому чи іншому вигляді в новій МІС. Адже вам потрібно зберегти всі дані, правильно?

Другий момент — яка база даних використовувалася для зберігання.

Оскільки більшість існуючих МІС є прикладними (тобто окремо встановлювалися на комп’ютери користувачів, зазвичай на ОС Windows), бази даних, що використовувалися в них, — це або MS SQL, або їй подібні. Це ускладнює впровадження, якщо Ви хочете перейти на хмарну МІС. Причини необхідності використання саме хмарної МІС ми опишемо в наступних статтях. Альтернативними БД можуть бути: Oracle, MySQL, рідше — NoSQL рішення. Ми в MedTech Lab шляхом проб і помилок розробили кілька технічних алгоритмів, що дозволяють без втрати даних перенести вашу інформаційну базу з MS SQL до нас у МІС у найкоротші терміни. У разі, якщо зараз у вас Oracle чи MySQL, то розв’язати питання міграції даних можна ще простіше.

Що в підсумку?

З основних труднощів переходу є дві технічні проблеми, які потрібно розв’язати мінімальними тимчасовими та фінансовими витратами. Це інтеграція сторонніх додатків і устаткування, а також міграція даних зі старої системи в нову. Саме з цих питань потрібно починати переговори з розробникам медичних інформаційних систем.

До речі, MedTech Lab також може допомогти вам розібратися в тонкощах роботи всіх МІС на ринку України. Пишіть, завжди раді допомогти.

Спробуйте безкоштовну версію Medcenter+
Станислав Григорьев
Автор: Станислав Григорьев

Інші статті по темі

Зв'язатися з нами