Меню

Як правильно вибрати МІС, яка вам підійде?

Читати: 6 хвилин — 20 Травня 2021 —

Медична інформаційна система (МІС) — права рука медичного центру, що враховує графік і особливості його роботи. Щоб правильно вибрати МІС, потрібно розуміти, які інструменти доцільно впроваджувати на даний момент, який інтерфейс буде оптимальним і якими функціями він наділений. Завдяки автоматизації процесів відбувається максимальна економія робочого часу без порушень ритму і стилю роботи не тільки лікарів, а й решти персоналу. Це гарантує якість обслуговування пацієнтів у будь-якому віці. Чим більше автоматизованих процесів, тим простіше виконувати різнопланові завдання.

Цілі МІС для вашої клініки

Цілі МІС для кожного медичного закладу індивідуальні. Усе залежить від потреб медичного центру. Інформаційну систему завжди можна адаптувати під запити керівництва, персоналу і пацієнтів.

Автоматизація процесів дозволяє:

 • ефективно й оперативно налагодити електронний документообіг;
 • оптимізувати дані та ресурси клініки (роботу з сайтом, електронною поштою, телефонією);
 • вибудувати роботу з персоналом і колегами;
 • вести облік і формувати звіти в один клік;
 • здійснювати контроль за фінансовою, кадровою та організаційною системами.

Вимоги під час вибору МІС можуть базуватися на зміні окремих функціональних компонентів структури залежно від потреб. Це оптимальний підхід, що дозволяє налаштувати програму в потрібній конфігурації для забезпечення повноцінної роботи. Модулі системи в будь-який момент теж можна скорегувати під поточний запит. Завдяки цьому напрацьовуються додаткові робочі процеси, які не враховані, не в повному обсязі враховані або з’явилися згодом.

Скорочення часу на організацію робочого процесу

Навіть стандартний набір функцій автоматизованої системи скорочує час на організацію робочого процесу. Ведення електронних карт пацієнтів, інтеграція з телефонією, прозорість всіх поточних і запланованих процесів, електронна система передачі даних у режимі онлайн збільшує продуктивність роботи персоналу. Персонал отримує додатковий час у рамках робочого для виконання більшої кількості завдань, що допомагає обслужити більшу кількість пацієнтів.

Також використання МІС збільшує пропускну здатність всіх служб медичного центру. Як наслідок, збільшується потік пацієнтів за одиницю часу, відсутні черги та тривалий час очікування за оформлення медичних документів або отримання консультації. Ще одним плюсом можна назвати зведення до мінімуму або повна відсутність дублювання функцій у персоналу. Кожен з них чітко знає і розуміє свій перелік щоденних завдань і оцінює часові витрати на їх виконання.

Спрощення контролю за виконанням завдань

Вибір МІС для клініки передбачає спрощення контролю за виконанням завдань. Наявність різноманітних опцій і можливостей, а також налаштувань для вибору оптимальних методів управління робочими процесами (роботою з даними, звітами, електронної картотекою) допомагає відслідковувати статус реалізації поставлених завдань, формувати звіт і план подальших дій.

Контроль в інформаційній системі необхідний не тільки для поліпшення якості роботи персоналу, а й для оцінки показників, що впливають на критерії зростання медичного центру. Аналітика вбудованих модулів дозволяє швидко отримувати звіти з використанням різних видів даних. Це зводить до мінімуму залучення сторонніх фахівців до складання і розшифровки подібної звітності за результатами діяльності.

Які вимоги пред’являти під час вибору готової МІС?

Щоб розуміти, як вибрати міс для клініки, потрібно проаналізувати переваги та недоліки медичного центру. Залежно від результатів акцент за вибору МІС роблять на простоті використання, зрозумілому інтерфейсі, оптимальному наборі інструментів і конструкторі для створення звітів.

У готову МІС повинні бути включені модулі роботи з:

 • електронної картотекою для злагодженої роботи адміністраторів і реєстратури;
 • управлінськими звітами для керівництва та відділу маркетингу;
 • електронної бухгалтерією (за потреби);
 • резервним копіюванням, системою захисту даних;
 • планувальником завдань.

Також готова програма може містити додаткові платні модулі (контроль за витратами, формування цінового сегменту, телеграм-бот, відеоспостереження, аналіз рекламних майданчиків).

Що стосується підбору професійних інструментів для налагодження взаємодії з пацієнтами, то виходять з аналізу їх потреб. Такими інструментами можуть бути динаміка відвідувань, аналіз якості послуг, середній чек, додаток для клієнтів.

З плином часу наявні можливості системи можуть потребувати доопрацювання та інтеграції з уже наявними каналами комунікацій. Це дозволяє домогтися більшої лояльності відвідувачів і ввести їх у базу постійних клієнтів (наприклад, шляхом створення особистого кабінету пацієнта).

Часті помилки за вибору МІС

Найбільш поширені помилки під час вибору МІС пов’язані з відсутністю кореляції стратегії розвитку медичного центру та інформаційних технологій. Головною помилкою впровадження системи вважають відсутність цілей її впровадження. У більшості випадків керівництво не заглиблюється в тонкощі, а персонал не розуміє, для чого потрібна система, де і як її ефективно використовувати. Щоб уникнути цієї проблеми, необхідно чітко визначити основні проблеми в роботі та позначити перелік інструментів системи, які допоможуть їх розв’язати. Автоматизація більшості процесів дозволяє економити час.

Частою помилкою вважається бажання використовувати відразу весь функціонал. Однак не всі можливості системи враховують особливості роботи медичної установи. Деякі з них вимагають певних змін залежно від поставлених завдань. Можливість доопрацювання автоматизації окремих процесів дозволить оптимізувати роботу з найменшими витратами, але з бажаним результатом.

Також до помилок відносять відсутність:

 • розуміння роботи інструментів та інтерфейсу системи, можливості інтегрувати її з сайтом або телефонією;
 • людей серед персоналу, відповідальних за результати впровадження;
 • мотивації персоналу до навчання (небажання змінювати звичний стиль роботи);
 • налагодженої інфраструктури (мережевих підключень, комп’ютерної техніки, телефонів);
 • оцінки ефективності впровадження системи за запланованими етапами.

За вибору МІС необхідно визначити цілі її впровадження, першочергові та другорядні завдання з автоматизації. Це вбереже від багатьох помилок під час підбору системи.

Усвідомлений підхід до вибору медичної інформаційної системи

Усвідомлений вибір МІС передбачає вивчення особливостей і можливостей медичних інформаційних систем, які представлені на ринку. Важливе значення має наявність набору базових функцій програми в стандартному вигляді. Наприклад, автоматизація реєстратури, можливість ведення розкладу і електронних карт пацієнтів, підключення онлайн-запису, формування звітів. Такі інструменти можуть бути різними в кожній програмі та підбирати їх необхідно, виходячи з потреб медичного закладу.

Також варто враховувати категорію персоналу, яка безпосередньо буде працювати з системою. Управління функціоналом та інтерфейс повинні бути зрозумілими й простими. Перемикання завдань теж має відбуватися без використання громіздких алгоритмів і погоджень. Складні модулі створюють зайву електронну тяганину, яка гальмує робочий процес.

Врахування індивідуальних особливостей клініки за вибору МІС

Індивідуальні особливості за вибору інформаційної системи допомагають підібрати найбільш відповідний варіант для медичного центру. Робота з IT-системою передбачає впровадження в неї бізнес-моделі медичного закладу. Обрана модель повинна органічно вписуватися в робочий процес і налагоджувати роботу проблемних ділянок шляхом автономізації і синхронізації. У більшості випадків тандем інфосистеми з бізнес-моделлю медичного центру допомагає структурувати та впорядковувати дані, що покращує показники фінансового зростання клініки.

Звертати увагу на вартість МІС

Вартість МІС може бути різною, що залежить від кількості функцій, наявності або відсутності можливості доопрацювання окремих інструментів, клієнтської служби підтримки, технічної підтримки. Щоб розуміти, яка програма буде найоптимальнішою, часто використовують пробні або демо-версії. Демонстраційна програма дозволяє випробувати функціонал, протестувати бажані інструменти, переконатися в безпеці даних і отримати перший досвід її впровадження на практиці.

Також за вибору програмного забезпечення потрібно врахувати наявність або відсутність можливості його адаптації до змін (зовнішніх, внутрішніх) з плином часу. Адаптувати функціонал під нові запити є завданням розробника і його технічної підтримки. У разі зміни стратегії розвитку медичного центру повинна бути можливість коригування старих завдань з урахуванням нового курсу. Не всі системи передбачають впровадження додаткових розробок в наявну програму, що впливає на ціну.

Спробуйте безкоштовну версію Medcenter+
Станислав Григорьев
Автор: Станислав Григорьев

Інші статті по темі

Зв'язатися з нами